سه شنبه 13 خرداد ماه 1399
Module Border Module Border
  مسلمانان در جهان 

مسجدی در قطب که تنها برای یک مسلمان اسکیمو ساخته می شود

در مکانی که دمای آن در اغلب اوقات 40 درجه زیر صفر می باشد، شخصی عربی الاصل در نظر دارد اولین مسجد را برای شهروندان 8 هزار نفری شهری که بین آن ها یک مسلمان زندگی می کنند احداث نماید و ندای الله اکبر را در میان یخ های قطب شمال کانادا سر دهد.

 

بر اساس گزارش پایگاه العربیه، ساخت مسجد در شهر اکالویت در چند ماه آینده آغاز خواهد شد ، این شهر حدود 2 میلیون و 100 هزار کیلیومتر مربع مساحت دارد اما به دلیل سردی غیرقابل تحمل هوا تنها چندین هزار نفر در آن زندگی می کنند، به دلیل وضعیت بد هوا و مسیرها، سفر به این شهر تنها با استفاده از هواپیما صورت می گیرد و در فصل تابستان با کشتی صورت می گیرد.

 

فردی که تصمیم گرفته است مسجد را احداث نماید، یک روزنامه نگار و پزشک عربستانی 47 ساله است که همراه با خانواده اش در کانادا زندگی می کند.

 

« حسین قستی» تجربه های زیادی در ساخت مساجد در مناطق سخت دارد، وی در سال 2007 و 2010 اقدام به ساخت مساجدی کرده است که تنها فاصله کمی از قطب دارند ، یکی از آن ها در منطقه ای به نام « اینوویک» واقع شده که به دلیل داشتن تنها 3700 نفر جمعیت، به نوعی متروکه محسوب می شود در این منطقه نیز تنها 80 مسلمان زندگی می کردند که وی در سال 2010 با صرف هزینه بالغ بر نیم میلیون دلار مسجدی به نام « خورشید نیمه شب» تاسیس کرد که هزینه های آن از کمک های مردمی شهروندان عرب شهر جمع آوری شد.

 

مسجدی که قرار است در ماه دسامبر آینده ساخت آن آغاز شود حدود 343 متر مربع خواهد بود و در زمینی به مساحت 777 متر با هزینه 750 هزار دلار احداث خواهد شد که برای 104 نمازگذار زن و مرد ظرفیت دارد.

 

دکتر قستی در گفت و گو با العربیه تاکید کرد که 60 درصد از مصالح ساخت در تابستان 2012 با کشتی به منطقه آورده شدند و 40 درصد دیگر در ماه اگوست آینده به محل ساخت مسجد انتقال داده خواهند شد.

 

منطقه ای که مسجد در آن احداث می گردد دورترین منطقه مسکونی جهان است که در آن تنها یک مسلمان به نام «جیری» زندگی می کند.

 

وی با اشاره به جیری گفت: وی در آتش نشانی شهر ایکالویت شاغل است و در سن 26 سالگی مسلمان شد، وی اولین مرد اسکیموی منطقه است که مسلمان شد، همراه با او 6 زن دیگر نیز مسلمان شدند که هر کدام بعد از ازدواج با مردان عرب و غبر عرب منطقه را ترک کردند.

 

به گقته حسین قستی اولین زن اسکیمو حدود 5 سال قبل اسلام اورد و سپس با مرد مسلمانی که راننده تاکسی بود، ازدواج کرد و از منطقه به جای دیگری منتقل شد. وی در پایان سخنانش افزود: « ما تاریخ اسلامی کانادا را خواهیم ساخت»

http://www.khabaronline.ir

 

Module Border Module Border
ورود |عضويت
Copyright (c) 1399/03/13 باشگاه خانواده کارکنان جهادکشاورزی استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا