يكشنبه 22 تیر ماه 1399
Module Border Module Border
  سیاسی 

سیاسی

چرا به رژیم سعودی "داعش سفید" می گویند

سوال اینجاست که چرا به رژیم سعودی داعش سفید می گویند.

`به گزارش  خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  رژیم سعودی مدت هاست در منطقه غرب آسیا از تروریسم تکفیری حمایت می کند و به دنبال آن است تا به کشورهای جهان اسلام ضربه بزند.

 

یکی از اهدافی که سعودی ها در منطقه تعریف کرده اند و به دنبال پیاده سازی آن با کمک همپیمانان خود هستند ، سناریو ضربه زدن به مقاومت اسلامی در منطقه است که این سناریو از سوریه آغاز و به ایران ختم می شود.

**کاشت بذر تروریسم در سوریه توسط "شاهزاده بندر"

پادشاهی عربستان از سال 2004 میلادی و با تاکتیک  "شاهزاده بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود" بذرهای تروریسم را در سوریه کاشت و در سال 2012 تاکنون در حال برداشت محصولات ترور خود در سوریه است.

سایت Upi درباره سیاست و مشی دیپلماتیک بندر بن سلطان‌بن عبدالعزیز آل‌سعود درباره کشورهای منطقه اظهار داشت: او با تغییر روش، یک رویکرد جدید با اعمال سیاست‌های تهاجمی‌تر و چالشی‌تر در قبال "ایران" و "سوریه" در پیش گرفته است. بنیاد فرهنگ استراتژیک در گزارشی نوشت: بدون حمایت همه جانبه عربستان سعودی از رادیکال‌ترین مخالفان دولت  "بشار اسد"، بی‌شك گروه داعش یك گروه افراطی جزئی بیش نبود.

شاهزاده  "بندر بن سلطان"  در زمان تصدی خود به عنوان رئیس سازمان اطلاعات عربستان از  20ژوئیه  2012تا هنگام عزلش در  آوریل سال 2014 به شدت  مشغول مسلح کردن تروریست های تکفیری در سوریه و عراق بود.

استراتژی  پادشاهی عربستان در سوریه این است که آن ها ابتدا نظام سوریه را سرنگون کنند و بعد برای آینده این کشور تصمیم بگیرند که گروه های معارض قدرت را در دست داشته باشند که تاکنون این راهبرد محقق نشده است.

امروز رژیم سعودی نقش داعش سفید را در منطقه غرب آسیا ایفا می کند و حمایت از تروریست های تکفیری داعش، جبهه النصره ، احرار الشام، جیش الاسلام و ... گویای این موضوع است که تروریست ها و  پادشاهی سعودی مشی واحدی دارند.

 "بن رینولدز" نویسنده و تحلیگر امریکایی درباره نحوه ظهور داعش عنوان داشت: عربستان سعودی، قطر و ترکیه آگاهانه از گروه های تروریستی از جمله جبهه النصره، وابسته رسمی القاعده در سوریه حمایت مالی کردند.

نویسنده و تحلیگر امریکایی خاطرنشان کرد: گروه‌های تروریست مانند داعش و جبهه النصره به طور مداوم با مداخلات غرب در منطقه غرب آسیا و نفوذ بازیگران منطقه ای مانند عربستان سعودی و قطر مورد کمک  قرار گرفتند و مسئولیت ظهور داعش رمز و راز نیست؛ "غرب و متحدان آن فقط باید در آینه نگاه کنند. "

 

**چرا به رژیم سعودی داعش سفید می گویند؟

اگر به  نماد داعش نگاه کنیم رنگ سیاه سمبول این گروه تروریستی است که  "سربریدن با چاقو"، "له کردن انسان های بیگناه" با "خودروهای زره پوش"، "پرت کردن از بالای ساختمان"  و ... از شیوه های کشتن آن هاست.

تقریبا قطع کردن اعضا و جوارح در قانون رژیم سعودی نیز مرسوم است و چند ماه پیش بود که "شیخ نمر" روحانی برجسته شیعه را با شمشیر به شهادت رساندند و نشان می دهد تفاوت ایدئولوژیک بین داعش و عربستان سعودی وجود ندارد.

روزنامه دیلی میل در این زمینه می نویسد:  تصویر  شکل اعدام عربستان و داعش گویای آن است که تنها تفاوت عربستان و گروه تروریستی داعش "رنگ لباس" آن‌ها بوده و حکومت آل‌سعود، "داعش سفید"   است.

عربستان سعودی برای پشتیبانی از ایدئولوژی وهابیت میلیاردها دلار در سراسر جهان سرمایه گذاری کرده و این سرمایه گذاری ها منتج به ایجاد گروه های گوناگون تکفیری در منطقه غرب آسیا شده است.

دلیل دیگری که می توان از عربستان به عنوان داعش سفید نام برد ، اینکه هم داعش و هم پادشاهی عربستان معتقدند که مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا نگران کننده است و باید با آن جنگید و این وجه اشتراک بین رژیم سعودی و داعش باعث شده تا آن ها مواضع یکسانی داشته باشند. 

البته برخی منابع رسانه ای معتقدند داعش سفید و داعش سیاه به صورت مستمر با یکدیگر گفت و گو کرده و مواضع خود را هماهنگ می کنند و گزارش هایی از دیدار "ملک سلمان" و "ابوبکر بغدادی" رهبران داعش سفید و سیاه وجود دارد. 

 

"محمدعلی الحکیم" مدیر خبرگزاری النخیل عراق  گفت: "ابوبکر بغدادی " سفر محرمانه‌ای به  "ریاض"  داشته و در آنجا با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و خالد الحمیدان، رئیس سازمان اطلاعات کل این کشور دیدار کرده است. وی ادامه داد: محمد بن سلمان در "کاخ الزبن" در "مکه" با "بغدادی"  دیدار کرد. بغدادی به بهانه ادای عمره از موصل به مکه رفته بود. این دیدار چهار ساعت طول کشید و دو طرف درباره خسارت‌هایی که داعش در عراق و سوریه متحمل شده و لزوم ترغیب مردم عراق به خروج و شرکت در تظاهرات گفتگو کردند.

هماهنگی و دیدارهای پنهانی مقامات رژیم سعودی با فرماندهان ارشد داعش نشان می دهد که یک نزدیکی ایدئولوژیک بین داعش سفید و سیاه وجود دارد و آن تکفیر انسان های بیگناه است که باعث شده هم رژیم سعودی و هم داعش در سال های اخیر جنایات بسیاری را مرتکب شوند.

 

Module Border Module Border
ورود |عضويت
با ذکر منبع بلامانع است
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا