ورود |عضويت
  اندیشه اسلامی

عوامل پیروزی مسلمانان در جنگها

آیت الله مصباح یزدی:

سپاه اسلام، هرگز به سبب تعداد نفرات و فراوانی تجهیزات پیروز نشده است، بلکه عامل پیروزی همواره ایمان به خدا و توکل بوده است.خداوند متعال در جنگ بدر، مسلمانان را در حالی که ذلیل و ضعیف بودند و نسبت به دشمن از نفراتی اندک برخوردار بودند و از نظر تجهیزات نیز تنها چند شمشیر و چند شتر داشتند، به پیروزی رساند و بالعکس، در جنگ حنین که نفرات و تجهیزات مسلمانان بقدری فراوان بود که خود مسلمانان تعجب کرده بودند، شکست خوردند. یعنی هر چند باید خود را آماده، و تجهیزات را مهیا کنیم، اما امیدمان نباید به ادوات و تجهیزات و نفرات باشد، بلکه امید ما فقط باید به خداوند متعال باشد.

کلید پیروزی، اطاعت از خدا و توکل و اعتماد بر اوست،حتی به جمعیت و تجهیزات خود نباید اعتماد کنیم؛ چه برسد به اینکه بخواهیم به دشمن اعتماد کنیم! چقدر نادانی و حماقت لازم است تا انسان به دشمن خودش اعتماد کرده، به وعده‌های او دل خوش کند!

نصرت الهی تنها مربوط به دوران بنی اسرائیل و صدر اسلام نبوده است؛ همین امروز نیز نمونه‌های بسیاری از این امدادهای الهی قابل مشاهده است. اگر در جنگ 33 روزه، یک عده اندک شیعه مؤمن خداپرست، ارتش رژیم صهیونیستی را که مدعی داشتن قوی‌ترین ارتش در منطقه است، به ذلت می‌کشند، به خاطر اطاعت از خدا و توکل و اعتماد به اوست. هرگز کسی به ذهنش نیز خطور نمی کرد که حزب الله که در ابتدای تشکیل آن کسی به آن وقعی نمی‌گذاشت، روزی بتواند ارتش مجهز رژیم صهیونیستی را خوار و ذلیل کند؛ چرا که فکر می‌کردند مگر چند درصد لبنان شیعه بودند و چه میزان می‌توانستند نفوذ و قدرت داشته باشند که بخواهند در مقابل کسانی که ادعای قدرت دارند، قد علم کنند؟ اما نصرت الهی شامل حال آنها شد و چنین پیروزی عظیمی خلق کردند.

 

من درملاقاتی که با سید حسن نصرالله داشتم، ایشان به بنده فرمود که در جنگ با رژیم صهیونیستی، گاه نیروهای حزب الله در منطقه‌ای محصور و گرفتار می‌شدند که مجبور بودند چند روز را با غذای مختصری سپری کنند و ظاهرا راهی برای خروج نداشتند؛ اما وقتی دستگاه‌های مخابراتی اسرائیلی‌ها را شنود می‌کردیم، نیروهای آنها اعلام می‌کردند که نمی‌دانیم چگونه باید با این افراد بجنگیم؛ آنها با لباس سفید و با شمشیر به جنگ ما می‌آیند و ما چاره‌ای جز عقب نشینی نداریم! آری در این جنگ نیز، مانند جنگ بدر، خداوند مؤمنین را یاری کرد.

 

خدای امروز، همان خدای بدر است؛ اگر ما بدری باشیم، نصرت الهی شامل حال ما هم خواهد شد؛ لذا هر کس صادقانه عمل کند و تنها به خدا اعتماد داشته باشد، خدا هم او را یاری خواهد داد.

 امروز مصداق عمل خالصانه و اعتماد به خدا، اطاعت از ولی‌فقیه است،امروز ولی‌فقیه جانشین امام معصوم (ع) است و طبق فرمایش امام زمان (عج) ولی‌فقیه حجت خداوند برماست؛ لذا اگر مخلصانه و فقط برای رضای خدا، او را اطاعت کنیم، مشمول رحمت و مدد الهی خواهیم شد.

http://kayhan.ir/fa/news/83097

 

سه شنبه 16 آذر ماه 1400
  نظرسنجي
نظر شما درباره وبگاه حوزه نمایندگی ولی فقیه چیست؟

 

تعداد جوابها : 242

عالی : 90%
خوب : 2%
متوسط : 2%
ضعیف : 5%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 47
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 47

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1333227
Visitors بازديد هاي امروز: 549
Visitors بازديد هاي ديروز: 607

فعال در اين زمان كاربران فعال:
با ذکر منبع بلامانع است
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا