ورود |عضويت
  خانواده

نق زدن موقوف

راهنمای گام به گام برای برطرف کردن نق زدن فرزندتان(ا)

تربیت فرزند از سخت ترین کارهای پدر و مادر است، به ویژه هنگامی که می خواهید عادت های آزاد دهنده و مداومی را که کودکان اغلب پیدا می کنند از میان بردارید. تا کنون چند بار به فرزندانتان گفته اید که نق نزنند؟

فرزندان کم سن و سالی که نق می زنند، یک نوع مشکل خاص برای پدر و مادر به بار می آورند. نق زدن مسئله ای جدی نیست. هیچ گونه ارتباط مستقیمی با سلامت جسمانی یا روانی کودک ندارد، در عین حال این مسئله گاهی غیرقابل تحمل می شود. بسیاری از پدر و مادرها در مقابل نق زدن فرزندانشان نمی دانند چه عکس العملی نشان دهند، چون این مسئله را در حدی نمی بینند که نیاز به واکنش های سخت و جدی یا آزاردهنده داشته باشد. ولی کنار آمدن با این مسئله آن قدر سخت است که همیشه یک واکنش و تدبیر اساسی در برابر آن ضروری می شود. به همین جهت در این مورد راه حل هایی را ارائه می دهیم.

خوشبختانه، برای رویارویی یا نق زدن فرزندانتان نیاز به اقدامات شدید و قطعی نیست. بسیاری از کودکان، پس از گذشت زمان کافی، بدون برنامه ای منظم نق زدن را قطع می کنند. اما به کار بردن یک روش برنامه ریزی شده، تقریباً همیشه سریع تر و با نتایج مطلوب تری همراه است، تا اینکه فقط امیدوار و یا در انتظار توقف خود به خودی نق زدن باشیم.

علت نق زدن در ابتدا اغلب نامعلوم و معمولاً بدون اهمیت است. اما وقتی آغاز می شود، به قدری ناخوشایند است که همه به آن توجه می کنند و برای فراهم آوردن اندکی آرامش یا سکوت تسلیم نق زدن می شوند. برای متوقف ساختن نق زدن کودک، شیوه ی تربیت او این است که هنگام این کار به او امتیاز ندهیم و راه بهتری برای صحبت با دیگران به او بیاموزیم.

 

دست برداشتن از نق زدن برای کودک نسبتاً ساده است، اما این روش مستلزم تغییر رفتار پدر و مادر است. این تغییرات بسیار ساده است، اما رفتاری است مغایر با آنچه دیگران آن را «طبیعی» می دانند. اگر مایل به آزمایش آن باشید، مشکلی در تبدیل نق زدن به روش های مناسب تر ارتباط نخواهید داشت.

در صورت موافقت، جمله های زیر را علامت بزنید.

کودک من به قدری نق می زند که می خواهم هر طور كه شده او را از نق زدن بازدارم.

سن کودک من بیش از 3 سال و زیر 15 سال است.

مایلم رفتار عادی خود را با فرزندم تغییر دهم تا بتوانم او را از نق زدن بازدارم.

در صورت انتخاب هر سه جمله، این برنامه مختص شماست

 

چگونه آغاز کنیم؟

قبل از انجام دادن هر کاری در ارتباط با نق زدن، تمامی برنامه را بخوانید. در این برنامه برای شما تمرین هایی گنجانده شده است. پیش از آنکه با فرزند نق زننده(نق نقو) این تمرین ها را آغاز کنید، با فرزند بزرگتر یا فرد بالغ دیگری که آماده همکاری است و نق هم نمی زند، شروع کنید. برنامه را بخوانید و تمرین ها را انجام دهید. سپس به ابتدای بازگردید و برنامه ی حقیقی را با فرزند نق زننده آغاز کنید.

اگر نق زدن برای ایجاد ارتباط کودک لازم باشد، او هرگز از آن دست برنمی دارد. گاهی پدر و مادر به قدری مشغول هستند و یا به قدری به نق زدن کودک عادت دارند که متوجه فرزندشان نمی شوند، مگر اینکه کودک نق بزند. در طول این برنامه، این نکته بسیار مهم است که باید همواره به آنچه فرزند شما با لحن بدون نق زدن می گوید توجه کنید.

در صورتی که کودک شما، در لحظه ای که نمی توانید به حرف او گوش کنید، با شما صحبت می کند، فوری به او پاسخی موقت بدهید، مثلا«جالب است، ولی الان واقعا عجله دارم. ممکن است درباره ی این مسئله چند دقیقه دیگر، وقتی که بتوانم به تو گوش بدهم، صحبت کنیم؟» البته بهتر است که در صورت امکان، همان موقع با فرزند خود برای گفتگو وقت بگذارید. گوش دادن به حرف های کودک، هنگامی که طبیعی صحبت می کند، او را تشویق می کند که به جای نق زدن، صحبت کردن طبیعی را ادامه دهد.

بیشتر کودکانی که نق زدن مشکل اساسی آن هاست، در بسیاری از موقعیت ها و شرایط، به خصوص هنگامی که چیزی از شما می خواهند، نق می زنند. این برنامه برای رفع این مشکل طرح ریزی شده است. هرچند که شمار محدودی از کودکان فقط هنگامی که کاری از آن ها درخواست می شود، نق می زنند. اگر شما هم در چنین موقعیتی قرار دارید، تمام برنامه را بخوانید. بعد از مرحله پنجم این برنامه، راهنمایی های ویژه ای برای نق زدن های خاص خواهید یافت.

 

مرحله اول:

شرح دادن، نشان دادن و پاداش دادن

 

اگر کودک شما مدتی است که نق می زند، احتمالاً به نق زدن عادت کرده است. قدم اول آن است که مطمئن شوید کودک شما روش های مقبول تری برای صحبت کردن می شناسد. به منظور آموزش این روش ها، سه مورد زیر را باید به کار بندید:

هر بار که فرزندتان نق می زند، برایش شرح دهید که صحبت کردن توام با نق زدن برای شما آزاردهنده است.

به فرزند خود راه بهتری برای بیان طبیعی مقصودش نشان دهید. از او بخواهید که خواسته اش را با روش بهتری بیان کند.

به فرزند خود، درصورت رفتاری بهتر، پاداش دهید.

 

موفقیت شما در امر معالجه نق زدن فرزند به انجام دادن دقیق موارد این برنامه(که در قسمت بعد به تفصیل شرح داده شده است) بستگی دارد. البته پس از چند روز، روش های آسانتری را پیشنهاد می کنیم.

ادامه دارد...

 

 

سه شنبه 16 آذر ماه 1400
  نظرسنجي
نظر شما درباره وبگاه حوزه نمایندگی ولی فقیه چیست؟

 

تعداد جوابها : 242

عالی : 90%
خوب : 2%
متوسط : 2%
ضعیف : 5%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 28
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 28

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1333262
Visitors بازديد هاي امروز: 584
Visitors بازديد هاي ديروز: 607

فعال در اين زمان كاربران فعال:
با ذکر منبع بلامانع است
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا