سه شنبه 13 خرداد ماه 1399
Module Border Module Border
  خانواده 

 

چگونگی تعلیم آموزه‌های قرآنی به فرزندان

معصومه خلیلی، کارشناس و مشاور خانواده

استفاده از آموزه‌های دینی و قرآنی به صورت مهارت‌های زندگی و درس‌هایی از قرآن سبب احترام و آرامش بسیاری در محیط خانواده و جامعه می‌شود.

هما‌ن‌گونه که پدر‌ و مادر حقی بر گردن فرزند دارند، فرزندان هم نیز حقی بر گردن والدین خود دارند که والدین باید آنان را با حقوق خود آشنا سازند.

 

پدر ‌و ‌مادر باید با تلاوت قرآن در محیط خانه فرزندان را به قرآن علاقه‌مند کنند زیرا کودک و نوجوان به‌طور عمده تحت تأثیر سخنان والدین، معلم و دوستان هستند.

 

در دوران کودکی تأثیرپذیری از والدین از دوران دیگر بیشتر است، امام علی(ع) در حدیثی می‌فرمایند «فرزند را بر پدر حقی است و پدر را بر فرزند حقی، حق پدر بر فرزند آن است که فرزند در هر چیز جز نافرمانی خدای سبحان او را فرمان برد و حق فرزند بر پدر آن است که او را نام نیکو نهد و نیکو تربیت کند و قرآنش تعلیم دهد».

برای آشناسازی فرزندان با آموزه‌های دینی راهکارهای مختلفی وجود دارد که استفاده از شیوه همانند‌سازی به‌صورتی که والدین در عمل به قرآن و دین اهمیت دهند یکی از بهترین راهکار‌ها است. در این شیوه به‌طور مثال پدر و مادر باید زمانی که نماز می‌خوانند از گناه‌های آشکار پرهیز کنند و کودکان را در جلسات قرآنی همراه کنند.

استفاده از آموزه‌های دینی و قرآنی به‌صورت مهارت‌های زندگی و درس‌هایی از قرآن سبب احترام و آرامش بسیاری در محیط خانواده و جامعه می‌شود. همچنین اختصاص امکانات، تسهیلات مناسب‌تر و فضاسازی قرآنی انگیزش و گرایش به قرآن و دین را بیشتر می‌کند.

آشنایی با داستان‌های قرآن انس بسیاری را در فرزندان ایجاد می‌کند که استفاده از قالب‌های هنری ابزاری مؤثر در این راه است، ما معتقد هستیم تاریخ هنر قدمتی بیشتر از تاریخ علم دارد؛ هنر جایگاه مهمی در بیان دیدگاه‌ها و عقاید دارد و از آنجا که انسان‌ها در پذیرش حق بیش از آنکه از قوای عقل‌شان استفاده کنند به احساس خود متوسل می‌شوند و از آنجایی که کودکان از احساسات، بیشتر تبعیت می‌کنند هنر با بیان یک موضوع عقلی در قالب احساسات می‌تواند عاملی ارزشمند در جهت تربیت دینی باشد.

 

وی با بیان اینکه باید فرزندان با روش‌های صحیح و منطقی آموزه‌های قرآنی را فرا بگیرند، گفت: تلاوت آیات قرآن با صوت دلنشین، استفاده از نوار‌های ترتیل و صوت قاریان برجسته موجب می‌شود تا فرزندان انس بیشتری با آموزه‌های قرآن بگیرند که در این میان تشویق و هدیه دادن بسیار مؤثر است.

http://iqna.ir/fa/news/3630689/

 

Module Border Module Border
ورود |عضويت
Copyright (c) 1399/03/13 باشگاه خانواده کارکنان جهادکشاورزی استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا